1. leht 1-st

Usteri jumalad

Postitatud: 25 Okt 2013, 15:05
Postitas Die
Grelawyr

Saatusejumal. Harilikult täiskasvanud mehe kujuline, üliinimlikult pikk, kõhetu, kiilaspäine, ümmarguste hõbedaste silmadega. Teda kujutatakse harilikult lihtsas abstraktsete joonistega kaetud rüüs, mis on kinnitatud suure sõlega. Tema nahk on kaetud nägudega, mis saladusi sosistavad. Ta kannab mõõka ja usutakse, et ta teab jumalate ja inimeste saatusi.

Grelawyri preestritele on omane võime näha inimeste saatusi ja neid ka ette ennustada. Grelawyri preestreid kaasatakse tihti suurematel kohtumõistmistel. Ent Grelawyr on tuntud kui äärmiselt õiglane, aga ka kui äärmiselt karm jumal.

Grelawyrile viiakse andameid eriti enne ja peale pöördelisi elusündmusi.

Templid: Mbreithe

Haasien

Põllupidajate ja karjakasvatajate, üldse talupoegade kaitsja-jumalanna. Harilikult kehastub nooreks, herilasepihaga naiseks, kes on üliinimlikult pikk. Tema mandlikujulised silmad on mustad ja ta nahk näeb pigem välja nagu mõne taime koor. Teda kujutatakse liibuvas taimedest koosnevas turvises, kiivri ja visiiriga, peos viljavihk. Tema läheduses saavad viljad koheselt küpseks. Vahel liigub ringi ka hundi kujul.

Võimsad Haasieni riitused toimuvad kevadel enne kündi ja istutamist ning sügisel saagi koristamise lõpus.

Haasieni preestreid kutsutakse sagedasti külasid ja põlde õnnistama, nad teavad palju ka kariloomadest ja nende haigustest.

Haasienile ohverdatakse peamiselt põllusaaki ja kariloomi.

Templid: Galymnetesa

Etulath

Külmajumal. Üliinimlikult pikk, maskuliinne, oliivikarva mandlikujuliste silmade ja halli nahaga. Teda kujutatakse väärikas safiirsinises rüüs, ühes käes kirjarull. Tema puudutus jäätab kõik.

Antud piirkonnas üks vanemaid ja seega ka populaarsemaid. Käsutab loodusjõude ja annab oma kummardajatele samuti üht koma teist säärastest võimetest (loe: jumal võib end läbi oma preestrite jms kanaliseerida). Võib lumetorme esile kutsuda, või neid piirkonnast peletada, saata jäidet, mis terved mäed üheks suureks liuväljaks muudab, või vastupidi - luua allikaid kohtadesse, kus on muidu vaid tuhklumi. Tema armust sõltub paljugi, ja ilmselt on just see üks põhilisemaid põhjuseid, miks tal nii palju kummardajaid on. Jumal end ilmutama ei kipu väga, pigem kanaliseerima, ehkki vahel on tema kuju vilksamisi näha tuisupilves. Tema ilmumise või isegi tema väe ilmnemisega seostub külmatunne isikus ja isiku ümber.

Ohverdatakse põllusaaduseid, hõbedat, loomi (eriti talviseid ulukeid).

Preestrid tegelevad ilmaennustamisega ning on alati valmis looduslikele kriisidele reageerima - või neid ka piirkonna vaenlastele kaela saatma. Etulath on kas väga hea liitlane või väga kuri vaenlane.

Templid: Faimbia

Woedia

Ööjumalanna, ilmub üldiselt vanaeide kujul. Pikk ja vormikas, valge naha ja nii mustade silmadega, et need näivad lõputud. Teda kujutatakse inimnahkadest rüüs, peos täht. Vahel ilmub ka kotka kujul.

Woedia kohta on päris vähe teada, aga teda austatakse ja kummardatakse, sest "öö on pikk, ja öö oli enne kui tuli päev".

Woedia suurimad riitused peetakse maha pööripäevadel, ning tema armu palutakse ka siit ilmast lahkujatele.

Templid:Mbreithe

Hidda

Tulejumalanna. Noor neitsi, pikk ja vormikas. Ta juuksed näivad kui sulametall, silmad on raudhallid ja ta nahk suitsuhall. Kannab halli, rõngastega dekoreeritud rüüd ning palju ornamentikaga ehteid.

Hidda preestrid suudavad tuld käsutada ja sellega manipuleerida.

Hidda't peetakse meeles iga uue tule süütamisel ja teda peetakse eriti au sees talvel ja külmaga.

Templid:Faimbia

Aardonia

Maajumalanna. Lühike, sõdalase kehaehitusega neidis, ümmarguste hõbedaste silmade ja musta nahaga, ka tema keeruline rüü on must. Kannab palju ehteid. Suudab minna läbi maapinna justkui oleks see paljas õhk.

Aardonia preestrid – enamjaolt preestrinnad, sest Aardonia templites on kõige rohkem naisterahvaid – mõistavad kõige paremini ravitsejakunsti, ja on ka kõige levinumad ämmaemandad – ning ka siit ilmast ära saatjad. Tema pühitsetud viivad sageli läbi ka pulmi ja õnnistavad pruutpaari.

Peale õpingute lõppu lähevad Aardonia pühitsetud üldiselt ilma rändama ja inimesi teenima, templis kohapeal on neid päris vähe.

Aardoniale viiakse sagedasti andamiks lilli – lillepärgi ja vanikuid.

Templid:Galymnetesa

Ocassi

Õnnejumalanna. Täiskasvanud, atleetliku kehaehitusega pikka kasvu naine, valged kitsad silmad, vandlivalge nahk. Ta rõivad on kirevad ja eksootilise välimusega, laubal suur kuldne diadeem.
Ta võib luua ja muuta juhuseid ning määrata ja ümber pöörata õnne.

Vahel üteldakse, et Ocassi poole pöörduvad need, kes Grelawyri liigselt kardavad. Need kaks jumalat olla ka parajalt vaenujalal, sest kui Grelawyr on range ja karm, siis Ocassi on pigem lõbus ja rõõmsameelne, ning ka Ocassi templis võib kuulda pillimängu, näha tantsijaid ja ohtralt lilli.

Ocassi poole paluvad juhuseotsijad, aga teinekord ka viimases meeleheites inimesed, kes mujalt abi pole saanud. Ocassi poole pöördumine on aga seotud ka suure riskiga – tema õnnistus võib kaasa tuua suure õnne, aga see võib pöörduda ka ootamatuks ja sama suureks ebaõnneks. Ocassi armastab riskeerijaid.

Templid: Krente


Ja "ametlikult tunnustamata" jumalad:

Jahve, tuntud pigem kui Paljasjalgne Jumal või Paljasjalgsete Jumal

Ametlikult teda jumalaks muidugi ei arvestata. Jahve "jüngrid" või "prohvetid" on mööda Usterit hulkunud juba mitusada aastat, nii kaua, kui keegi mäletab. Kust nad tulid või kuidas see imelik usk tekkis, ei ole teada.

Kas Jahve kummardajad moodustavad mingi organiseerituma sekti, pole teada, aga templeid neil ei ole ja ükski terve mõistusega inimene neid ka ei kuulaks. (Vähemasti avalikult pole seda küll teada).

Räbalates ja ilmselgelt hullumeelsed inimesed hulguvad ringi ja jutlustavad vahetpidamata ainujumala tulekust, kuulutavad kõiki teisi jumalaid valejumalateks ja ennustavad, et nende üks ja ainus jumal valejumalad (ja nende järgijad) ära hävitab ning maa puhastab. Nad kuulutavad ilmade lõppu, jumalate sõda, valejumalate ja prohvetite hävingut, Põrgut (mingi kole koht kõigile "valejumalate" kummardajatele), Valget Linna (mingi hea koht "õiglastele") ja viimasel ajal kisavad ka kõval häälel, nimetades pea kõiki Mooloki kummardajateks – tolle peale tunduvad nad eriti verised olevat.

Linnadest kihutatakse neid välja ja ükski endast lugupidav läänivalitseja ei laseks sääraseid hulle oma mõisa maadele. Ja nii nad hulguvad, kõrtsist kõrtsi. Viimasel ajal on kuulda, et asjad on läinud lausa vägivaldseks – kaklused paljasjalgsete ja ausate kodanike vahel jne.

Molock

Välimus teadmata.
Tema preestreid kirjeldatakse, et neil on "hele nahk", "läbitungivad silmad", nad kannavad "öömusta rüüd, mille allääres on leegid", ning et neil preestritel on võime kasvõi käeliigutusega tappa.
Räägitakse vereohvritest ja sellest, et Molocki preestrid röövivad vastsündinud lapsi ja ohverdavad neid siis oma jumalale.

Templid: 2 templit Galymnetesa läänis, piiri lähedal, ülejäänud (kuulu järgi vähemalt tosin) Ääremaadel.


Antud piirkonnas jumalad sellega ka piirduvad.